parallax background

טיולי ספארי באתיופיה

נופש בזנזיבר
4 בפברואר 2012
טיפוס על הר מרו
29 באפריל 2014

טיול לאתיופיה | אתיופיה למטיילים | טיול מאורגן באתיופיה | מסלול טיול לאתיופיה

טיולי ספארי, טבע ותרבות באתיופיה

חברת ליאון ספאריס(Lion Safaris) מזמינה אתכם, אלו שאוהבים את הטבע בשיא תפארתו, נופים מדהימים, תרבות מיוחדת ומגוון שבטים, לחוויה מיוחדת במינה באתיופיה המגוונת והמרשימה.
אתיופיה - ארץ של ניגודים - נופים טרופיים לחים לצד מדבריות יבשים, הרים גבוהים לצד שקעים עמוקים, תופעות טבע מדהימות. לאוהבי התרבות והשבטים, ישנם בדרום מגוון גדול של שבטים – כל שבט ומנהגיו, כל שבט וקישוטיו.
אתיופיה, אותה מדינה שרובנו מדמיינים כמדבר ענק עם תושבים נוודים היא בעצם אחת המדינות המגוונות באפריקה. אתיופיה התברכה בהרים ירוקים לצד מדבריות חומות, אגמים ונחלים, נופים מדהימים, טבע משגע ותרבות מיוחדת בת אלפי שנים. תרבות לבבית וחמה עם מוזיקה מקפיצה, בגדים צבעוניים וריקודים ייחודיים. אנשים מדהימים בעלי חוצפה נאיבית ואנרגיה בלי נדלית, שאמנם קשה לתקשר איתם עקב מחסומי שפה, אך כשמוצאים את גל התקשורת, קשה שלא להתאהב.
שורשי המסורת האתיופית באגדות קושרות את הארץ לסיפורי התנ"ך ולמלכת שבא, אך המסורת האתיופית קשורה בקשר אמיץ יותר עם הנצרות. בצפון אתיופיה כנסיות רבות מתקופות שונות המציגות לראווה את מורשתה הנוצרית של הארץ.
אתיופיה היא מדינה שמעולם לא נכבשה, אולי בזכות העובדה שהנצרות חלחלה אליה עוד מזמן והתגבש לו שם זרם של נצרות אתיופית עם נגיעות של יהדות ועבודת אלילים. אולי לא כבשו אותה כי אין בה כל אוצרות טבע ייחודים שלמענם שווה לשלוט בשטחה והיא לא מהווה ציר מרכזי שלשמו כדאי לשבת בה. ואולי דווקא בגלל אותה גאווה אתיופית שמנעה מהאיטלקים לשלוט במדינה ואחרי חמש שנים לברוח עם הזנב בין הרגליים, כשהם משאירים אחריהם מספר מטבעות לשוניים. לא כל כך משנה למה היא מעולם לא נשלטה על ידי האדם הלבן, אבל חשוב להבין שזו אחת הסיבות לייחודה של המדינה, התרבות והאוכלוסייה האתיופית.
בערים הגדולות וכמובן בכפרים נדמה שחזרנו אחורה בזמן. מצד שני משקיעה הממשלה הון בפיתוח תשתיות. בשנים האחרונות נסללו כבישי אגרה רחבים כמו הכביש מאדיס אבבה לעיר אדמה במחוז Oromia. דוגמא אחרת היא הרכבת הקלה באדיס אבבה שתשתיתה נפרסה בשנים האחרונות בעיר. באתיופיה בכלל ובאדיס בפרט קשה שלא להבחין בתנופת בנייה אדירה.
באתיופיה עם הגאה במוצאו ומרגיש שאתיופיה היא אחת המדינות החשובות ביבשת, אם לא בעולם. יש היסטוריה ענפה ותרבות מדהימה עם מנהגים שמצליחים לשרוד כבר מאות ואלפי שנים. ובעיקר יש בה המון קסם, כזה שמסקרן אותך, שואב אותך ובסוף גורם לך להתאהב במדינה הזו.
אנו בחברת ליאון ספאריס(Lion Safaris) שמו לנו למטרה להתמקד בטיולי ספארי באפריקה, בדגש על טנזניה, קניה ואתיופיה ולתפור את הטיול אישית לצרכי המטייל.
אתיופיה מאפשרת לטייל בה בתקציבים שונים ומאפשרת לנו להתאים טיולים מגוונים – מתרמילאים, דרך טיולי זוגות, משפחות וטיולי הגיל השלישי – מאתרי קמפינג ולודג'ים בסיסיים ועד למלונות מפוארים.
חרשנו את אתיופיה ובחרנו בחברה שותפה מקומית הטובה ביותר, השמה דגש , יחד עמנו על הפרטים הקטנים ביותר ומלווים אתכם החל משעות הבוקר המוקדמות ועד לשעות הערב המאוחרות.
בחרנו לכם את מיטב המדריכים המקומיים. המדריכים דוברי אנגלית. כל המדריכים בעלי ידע רב וניסיון בהדרכת טיולים של מעל 10 שנים.

נציין כאן כמה מאתרי התיירות המפורסמים באתיופיה:

טרק במדבר הדנאקיל – הר געש פעיל, מדבר מלח עצום, בריכות מינרלים צבעוניות ושיירות גמלים אינסופיות. ארבעה ימים של חוויה עוצמתית

לליבלה – עיר הכנסיות העתיקות. המבנים והמעברים ביניהם נראים כמו ירושלים לפני 3,000 שנה והטקסים מרגישים כמו סצנה מסרט. לליבלה נמצאת בצפון אתיופיה.
לא סתם נבחרה לליבלה לאתר מורשת עולמית על-ידי אונסק"ו.
Lalibela, המצוייה בגובה של 2,000 מטר מעל הים ולכן מזג האויר שם קריר ונעים. העיר נודעת בכנסיות החצובות באבן שלה. מטיילים שהיו בפטרה ציינו שבלאליבלה הרבה יותר מרשים. מדובר ב-12 כנסיות חצובות באבן. מלאליבלה ממשיכים לחוות את הטיפוס להר געש הרטה אלה וכן למדבריות המלח ולגייזרים.
בצפון שווה לבקר בעיר גונדר.
גונדר היא עיר השוכנת במחוז צפון גונדר שבמדינת אמהרה בצפון אתיופיה. גונדר נמצאת כ-30 ק"מ צפונית לאגם טאנה על גדות נהר אנגאראב התחתון ודרומית-מערבית להרי סימן. העיר הייתה בעבר הבירה הקיסרית של האימפריה האתיופית ובירת מחוז בגמדר ההיסטורי, שנקראת לעתים קרובות "מחוז גונדר". כיום גונדר היא מרכז אזורי ועיר תיירותית שבמרכזה שוכן המתחם הקיסרי ההיסטורי, פאסיל גמב, המוכרז כאתר מורשת עולמית מאז 1979. גונדר היא גם מרכז דתי של הכנסייה האתיופית האורתודוקסית. בשנת 2005 התגוררו בגונדר כ-195,000 איש. גונדר מוכרת בישראל בשל כך שרוב היהודים שעלו לארץ מאתיופיה התגוררו בסביבתה של העיר. כיום עדיין מתגוררים בה מעט יהודים.
דרום אתיופיה הוא פסיפס ססגוני של תרבויות ונופים.
זהו חלק שבאמת לא הושחת. עם אגמים, מעיינות חמים, גבעות ירוקות, הרים פראיים, יערות עצומים, קפה בר וסוואנה אפריקאית אמיתית. ישנם מספר גנים לאומיים שבהם מגוון רחב של חיות בר וציפורים. פסיפס של שבטים חיים בנוף המגוון הזה ויותר מ -45 שפות מדוברות כאן.
קפה סיבמה הגדל בדרום ובמיוחד קפה ירגצ'פה, הידוע בארומה המיוחדת שלו - הוא אחד ממוצרי היצוא העיקריים של אתיופיה.אזור סיבמה פורה וירוק במיוחד. בכל מקום צריפים, מוקפים אנסטה, עץ "כמו בננה" ​​אשר נאכל על ידי יותר משליש מהאוכלוסייה האתיופית. לאחר תהליך ארוך של הכנה, נוצר מעין לחם חמצמץ או דייסה.
כאשר יורדים עוד דרומה מגיעים לאזור קטן יחסית שבו שבטים שונים חיים בשכנות, כל שבט בטריטוריה שלו. אנשים אלה עדיין משתמשים במה שהטבע מספק להם, גאים, חופשיים ועצמאיים מכל הישגים טכניים מודרניים. כתות, מסורות, שירים וריקודים מלאי חיים כפי שהם מימים יימימה. אך בשל סלילת כבישים, הקמת בתי ספר וקשר הולך וגדל עם אנשים מאזורים אחרים של אתיופיה וממדינות המערב, המאה ה -21 תגיע גם לכאן ותחלחל לתרבות ולחיים של השבט.
הפארק הלאומי הרי באלה הוא המקום הטוב ביותר באתיופיה לאוהבי טרקים וטיולים. נוף מחוספס ומרשים עם יערות אברש, נוף אפרו-אלפיני, אגמים, נחלים ונהרות. זה גם המקום הטוב ביותר לראות חיות בר וציפורים אנדמייות.
בוונדו גנט תוכלו להתקלח ולשחות במי מעיין חמים, מוקף גן עדן בסביבה אידיאלית לטיולים רגליים

מסלול טיול לדוגמא - 10 ימים באתיופיה

אדיס אבבה

ננחת בבוקר באדיס והמדריך יחכה לנו בשדה התעופה וייקח אותנו לסיור באתרי התיירות בעיר - המוזיאון הלאומי, השוק הססגוני מרקטו , המוזיאון האתנוגרפי באוניברסיטה וכן ארמון Genete Leul .
Addis-Ababa-Bole
טיסה מאדיס אבבה לבהר דאר, הפלגה בסירה באגם TANA וביקור במפלי הנילוס המרהיבים

נאכל ארוחת בוקר מוקדמת ונטוס לבהר דאר, בירת מדינת אמהרה בצפון מערב אתיופיה. הנהג יאסוף אותנו בשדה התעופה וייקח אותנו לשייט על אגם TANA.
אגם טאנה (באמהרית: ጣና ሐይቅ) הוא מקור הנילוס הכחול, מקור המים החשוב של אתיופיה ומצרים. הוא מספק 80% ממימי הנילוס. זהו האגם הגדול באתיופיה ושטחו, הנע סביב 3,156 קמ"ר שמשתרע בין עיר בהר דר לבין עיירה הקטנה קונזלה, הוא השלישי בגודלו באגן הנילוס.
באגם יש מספר איים. בחלקם מנזרים. נבקר בכמה איים על האגם ובמנזרים שבהם.
אחרי ארוחת הצהריים נבקר במפלי הנילוס הכחול המפורסמים. המפלים נחשבים כאחד ממוקדי התיירות הראשיים של אתיופיה. מעריכים כי גובה המפלים נע בין 37-45 מטר, המורכבים מ-4 זרמים המגיעים ממקורות המשתנים מזרם חלש בתקופת היבשה ועד מעל ל-400 מטר רוחב בתקופה הגשומה.
בערב ארוחת ערב ולינה במלון Grand Resort and Spa
Waterfalls in Ethiopia
גונדר

נאכל ארוחת בוקר וניסע לגונדר (3 שעות).
גונדר היא עיר השוכנת במחוז צפון גונדר שבמדינת אמהרה בצפון אתיופיה. גונדר נמצאת כ-30 ק"מ צפונית לאגם טאנה על גדות נהר אנגאראב התחתון ודרומית-מערבית להרי סימן. העיר הייתה בעבר הבירה הקיסרית של האימפריה האתיופית ובירת מחוז בגמדר ההיסטורי, שנקראת לעתים קרובות "מחוז גונדר". כיום גונדר היא מרכז אזורי ועיר תיירותית שבמרכזה שוכן המתחם הקיסרי ההיסטורי, פאסיל גמב, המוכרז כאתר מורשת עולמית מאז 1979. גונדר היא גם מרכז דתי של הכנסייה האתיופית האורתודוקסית. בשנת 2005 התגוררו בגונדר כ-195,000 איש. גונדר מוכרת בישראל בשל כך שרוב היהודים שעלו לארץ מאתיופיה התגוררו בסביבתה של העיר. כיום עדיין מתגוררים בה מעט יהודים.
נבקר בטירות השונות בעיר, כולל Debre Berehan selase,הכפר של יהודי האזור, The Fsail Spa,Gusquam ועוד.

בערב ארוחת ערב ולינה במלון Florida Hotel
מסע לשמורת הרי סימיאן

נאכל ארוחת בוקר וניסע לאחת השמורות היותר יפות באתיופיה - שמורת הרי סימיאן.
הרי סימיאן הם ההרים הגבוהים ביותר באתיופיה, והם ממוקמים בחלקה הצפוני של המדינה באזור שנקרא "הגג של אפריקה".
נגיע לכפר דברק Debark השוכן כ- 100 קילומטרים צפונית לגונדר. אפשר לאתר במקום בקלות את הצריף של פקחי השמורה.
בשמורה מצויים אתרי קמפינג אחדים, מעיינות בהם זורמים מים ראויים לשתייה, ואין ספור שבילי עפר צרים ומתמשכים. הנופים המדהימים מתגלים מכל הר ובכל זווית אפשרית. הנקודה הראשונה נגיע היא קמפינג סנקבר, המצוי בגובה 3,230 מטרים מעל פני הים. מנקודה זו ניתן להמשיך רגלית לקצה המצוק שממול (בזהירות, כי למטה נפערת תהום ענקית), לתצפית מופלאה על הרכס כולו. המראה פשוט מדהים.
מבין היונקים הגדולים, הנפוץ ביותר באזור הוא כאמור הבבון הזנוב (בבון הגלאדה). זהו קוף מרשים ביותר בעל רעמה זהובה וכתם ורוד על החזה. לזכרים יש הופעה מרתיעה למרות שהם אינם תוקפניים כלפי בני אדם, אך בכל אופן כדאי לזכור כי הבבון הזנוב הוא חיית פרא בעלת זוג ניבים ארוכים וחדים.
נלון בלודג' בשמורה
114422264-simien-mountains-2
טרק בשמורת הרי סימיאן

נאכל ארוחת בוקר ונתארגן לטרק הליכה (6-7 שעות) בשמורת הרי סימיאן. בדרך נעבור בעמקים והרים ונצפה בנופים היפהפיים של השמורה. נגיע עד למחנה ליד הכפר Geech village בגובה 3,600 מטר ונחזה באחת השקיעות היפות בעולם.נלון בלודג' בשמורה
טרק בשמורת הרי סימיאן וחזרה לגונדר

נאכל ארוחת בוקר ונתארגן לטרק הליכה (4 שעות) בשמורת הרי סימיאן מ GEECH בחזרה לגונדר. בדרך נצפה באוכלוסיית הנשרים באזור. נגיע לכביש סמוך לכפר Ambaras ומשם תאסוף אותנו מכונית חזרה לעיר גונדר


ארוחת ערב ולינה במלון Florida Hotel.
untitled-1120343
מגונדר ללליבלה וביקור בלליבלה

נאכל ארוחת בוקר ונתארגן לטיסה ללליבלה
Lalibela, המצוייה בגובה של 2,000 מטר מעל הים ולכן מזג האויר שם קריר ונעים. העיר נודעת בכנסיות החצובות באבן שלה. מטיילים שהיו בפטרה ציינו שבלאליבלה הרבה יותר מרשים. מדובר ב-12 כנסיות חצובות באבן. מלאליבלה ממשיכים לחוות את הטיפוס להר געש הרטה אלה וכן למדבריות המלח ולגייזרים.
נסייר בלליבלה בכנסיות החצובות באבן שלה - כנסיות שנחצבו לפני למעלה מאלף שנים.
ארוחת ערב ולינה במלון Lalibela Lodge.
ETY_2_BG
טיסה מלליבלה לאקסום וביקור באקסום

נאכל ארוחת בוקר ונתארגן לטיסה לאקסום
על פי האגדה המקומית שימשה אקסום כבירתה של מלכת שבא במאה ה-10 לפנה"ס, אך ברי כי מדובר באגדה בלבד. ממלכת אקסום נוסדה בסביבות שנת 400 לפנה"ס ובמאה ה-1 הייתה לכוח משמעותי בצפון אתיופיה והייתה ידועה לסוחרים יוונים. במאה ה-3 חרגה השפעתה של הממלכה מתחומי אפריקה וגלשה לדרום-מערבו של חצי האי ערב. ממלכת אקסום פיתחה שפה כתובה משל עצמה הנקראת געז, וסגנון אדריכלי שייחודו בהקמתן של אסטלות גרניט עצומות ברחבי העיר. הממלכה הגיעה לשיאה בתקופתו של אזנה, מלך אקסום, אשר הוטבל לנצרות בשנת 325 או 328. בשיאה שלטה אקסום על אזורים נרחבים בצפון אתיופיה, אריתריאה, צפון סודאן, דרום מצרים, ג'יבוטי, תימן ודרום ערב הסעודית
נסייר באקסום והעתיקות המיוחדות בעיר.
ארוחת ערב ולינה במלון Sabean Hotel.
נסיעה למקלה, ביקור במקלה וטיסה לאדיס אבבה

נאכל ארוחת בוקר ונתארגן נסיעה למקלה. נבקר בעיר ובכנסיות המיוחדות שבה.
מקלה נוסדה במאה ה-13. אף על פי כן, תקופת השגשוג של העיר החלה רק במאה ה-18, אחרי שיוהנס הרביעי הוכתר לקיסר אתיופיה. הקיסר יוהנס הרביעי בחר את מקלה כמקום מושבו העיקרי ובנה את ארמונו בעיר ב-1880. הארמון נשאר שלם עדיין וכיום משמש כמוזיאון, בו מוצגים המיטה מלכותית, שמלה טקסית, רובים ושלל אוספים יקרי ערך. ציוני דרך ראויים לציון אחרים כוללים את הכנסיות מקלה באט מאנגיסט, מקלה ייאסאס באט קריסטייאן, מקלה מאריאם באט קריסטייאן, מקלה סאלאסי באט קריסטייאן ומקלה תקלה היימנות באט קריסטייאן.
.
אחר הצהריים המאוחרות נטוס ממקלה לאדיס אבבה. ארוחת ערב במסעדת פולקלור מקומית - חוויה מיוחדת במינה וטעימה מהפולקלור האתיופי.
אדיס אבבה וטיסה חזרה ארצה

נאכל ארוחת בוקר והנהג יאסוף אותנו להר Entoto הסמוך לאדיס. ההר בגובה 3,200 מטר ומימנו תצפית מדהימה לאדיס אבבה. הר זה היה בסיס ארמונו של הקיסר Menelik-II, מייסד אדיס אבבה. נבקר בכנסיה העתיקה על ההר שם הוכתר הנסיך Menelik-II ונצפה מפסגת ההר על העיר אדיס אבבה.

לאחר ארוחת הצהריים ניסע לשדה התעופה הבינלאומי באדיס אבבה לטיסה חזרה ארצה. הטיסה (Ethiopian Airlines) יוצאת בשעה 16:45 לתל אביב.
//]]>